Open source e-shop

Dalším nízkonákladovým způsobem vytvoření e-shopu je použití Open Source řešení. Tato varianta může být zcela zdarma. Ale vyžaduje jisté technické znalosti ze strany provozovatele. Pokud jimi disponuje, je velmi pravděpodobné, že se mu podaří řešení s otevřeným kódem úspěšně rozběhnout. Provozovatelé, kteří nedokážou instalovat Open Source elektronický obchod na server, mohou využít služeb menších internetových společností, které mají tuto službu ve svém portfoliu.

Open Source elektronické obchody jsou obchody, které jsou distribuovány s otevřeným kódem. To znamená, že je lze libovolně modifikovat a dále s nimi nakládat. Mnoho z těchto e-shopů je zcela zdarma. Na jejich vývoji se podílejí lidé z celého světa.

Jak spustit Open Source e-shop

Vše začíná výběrem příslušného systému (Prestashop, Magento, Zen cart viz. níže). Po úspěšném výběru je nutné nahrát systém na server, který splňuje dané požadavky. Dále je nutné vytvořit vlastní databázi. Po těchto krocích proběhne samotná instalace. Jakmile je e-shop funkční, lze stáhnout šablonu vzhledu. Případně si staženou šablonu upravit, nebo nechat přetvořit profesionály. Šablon je opět velmi mnoho, některé jsou zdarma, ty originální jsou placené. Bohužel ne všechny šablony fungují spolehlivě. Jeli šablona vložená, lze přistoupit k nastavení e-shopu a vložení produktů, způsobů platby a dopravy.

Je potřeba dodat, že ne všechny zdarma dostupné e-shopy jsou zcela kompatibilní s češtinou. Občas se mohou vyskytnout i problémy se špatnou funkcí jednotlivých modulů.

Výhody

  • nízké pořizovací náklady
  • mnoho funkcí
  • velká rozšiřitelnost o další funkce
  • nutná znalost webových technologií pro instalaci
  • časté chyby v samotném elektronickém obchodě
  • komplikovaný programový kód

Nevýhody

  • nutná znalost webových technologií pro instalaci
  • časté chyby v samotném elektronickém obchodě
  • komplikovaný programový kód

Příklady zdarma dostupných Open Source e-shopů

Prestashop (www.prestashop.org)

Open Source řešení, které je primárně vyvíjeno francouzskými vývojáři. Vítěz ocenění Nejlepší Open Source e-komerce aplikace 2010, které udílí PACKT publishing (2010 Open Source Awards, 2011). Prestashop používá více než 50 000 uživatelů po celém světě.

Magento (www.magentocommerce.com)

Řešení elektronického obchodu, které nabízí jak variantu zdarma, tak i varianty placené. Placené varianty mají lepší technickou podporu.

OpenCart (www.opencart.com)

Elektronický obchod, které se dá velmi snadno zprovoznit. Není tak složitý jako předchozí dva konkurenti. V základním provedení nenabízí velké množství funkcí. Nové funkce se dají nalézt na oficiálním webu a pak snadno doinstalovat.

Potřebujete e-shop na míru s originálním designem a doménou? Kontaktujete nás na www.onemark.cz.

Sdílejte článek s přáteli.
Příspěvek z rubriky Webdesign. Přidat do záložek trvalý odkaz. Komentáře a trackbacky jsou nyní uzavřeny.