Vektorové formáty

SVG

Scalable vector graphics (Škálovatelná Vektorová grafika) – je grafickým standardem, který je definován pomocí značkovacího jazyka XML. Obrázky v SVG formátu mohou být jak statické tak dynamické (animace). Jazyk XML dává tomuto formátu širokou možnost využití a mnoho výhod.

SVG může obsahovat tři typy objektů: vektorové tvary (čtverce, kruhy), obrázky a text. Všechny objekty vložené do SVG mohou být vzájemně seskupovány a stylovány (průhlednost). Pro webové tvůrce je tento formát výhodný, neboť jej lze vložit přímo do webové stránky a to pomocí tagu <embed>. Podpora SVG v prohlížečích v roce 2014 je již velmi dobrá (podpora i v Internet Exploreru od verze 9).


SWF

Je proprietární formát vyvinutý společností Adobe Systems (vytvořen pro program Adobe Flash). SWF soubory mohou obsahovat text, vektorové i bitmapové prvky. Velkou výhodou tohoto formátu je možnost snadné tvorby animací. Mezi další uplatnění SWF patří online hry a animované bannery. Nevýhoda tohoto formátu spočívá v nutnosti instalovat Adobe Flash player do Vašeho počítače. Flash player není podporován v zařízeních s operačním systémem Android.

PostScript (.ps)

Standard DTP (desktop publishing) vyvinutý společností Adobe Systems v roce 1985. Jedná se v podstatě o počítačový programovací jazyk pro vytváření vektorové grafiky. Pomocí různých příkazů, operátorů a proměnných vzniká výsledný obraz. Postscript je nezávislý na zařízení. To znamená, že obrázek v tomto formátu můžete vytisknout kdekoliv a výsledek bude vždy stejný.  Jestliže chceme do PostScriptu vložit i bitmapové obrázky, je nutné použít formát .eps (Encapsulated PostScript – zapouzdřený PostScript).

Sdílejte článek s přáteli.