Jak upravit fotky zdarma

Vrátili jste se z dovolené s velkým množstvím pořízených fotek a přemýšlíte, jak je upravit nebo vylepšit? Přinášíme Vám přehled možností, které nabízí dnešní software. Díky internetu máte k dispozici pestrý výběr – online služby, open source software či software placený.

Pro úpravu fotografií existuje  nepřeberné množství programů. Náš web Vám přiblíží jakou nejlepší cestu pro úpravy Vašich fotografií zvolit. Jsme ze staré školy a tak do předu avizujeme, že klasickému softwaru pro stolní počítače se zatím nic jiného nevyrovná. Posuďte sami.

Online grafické editory

Pokud nechcete instalovat žádné nové programy do Vašeho počítače, můžete se vydat cestou webových služeb online. Online grafické editory umožňují provádět základní operace s fotografiemi. Těmito operacemi jsou ořez fotek, úprava jasu a kontrastu, převod na černobílou fotografii nebo na sépii. Záleží na jaký online editor právě narazíte.

Výhodou online editorů je, že k nim můžete přistupovat odkudkoliv. Jsou většinou zdarma a pro práci s nimi nepotřebujete žádnou speciální znalost práce na PC.

Nevýhodou online editorů může být, že nenabízejí příliš mnoho funkcí. Postupem času se program na úpravy fotografií naučíte perfektně používat a zjistíte, že by se dalo něco udělat rychleji, lépe a že Vám pro Vaše fotografie stále něco chybí. Dospějete-li do této fáze, či preferujete-li klasiku, pak si můžete vybrat z volně dostupných programů ze seznamu ve druhé části článku.


Přehled online grafických editorů

  • Perfect Photo –  český program se základními funkcemi
  • Fotor – editace fotografií a přidávání různých grafických efektů
  • FreeOnlinePhotoEditor.com – ořez a úpravy fotek, odstranění červených očí atd.

Grafické editory zdarma pro Váš počítač

Klasické desktopové programy pro editaci fotek nabízejí oproti jejich online alternativám mnohem více funkcí a možností. Díky tomu, že jsou nainstalovány ve Vašem PC mohou využít ke grafickým výpočtům větší výpočetní výkon. Proto jsou veškeré operace rychlejší, než kdybychom je realizovali v prostředí webu. V dnešní době jsou standardem fotografie o velikosti desítek megabajtů. Pro jejich úpravu je potřeba silnější hardware, než bývá k dispozici u webových služeb.

Nespornou výhodou desktopového grafického softwaru je možnost fotografie ukládat a opětovně se k nim vracet.  Grafický program si fotografie ukládá ve svém formátu, nedochází tak ke ztrátě dat, jež je spojena s opakovaným ukládáním formátu JPG. Mezi další výhody desktopových řešení se řadí: velké množství efektů a filtrů pro fotky, práce s křivkami, rozšiřitelnost pomocí pluginů nebo dávkové zpracování většího množství fotek najednou.

Použití filtru olejomalba v programu Gimp

Přehled desktopových programů pro úpravu fotek zdarma

  • GIMP – svobodná alternativa k nejlepšímu bitmapovému editoru (Adobe Photoshop)
  • Paint.net – bitmapový editor s podporou vrstev, speciálních efektů a množstvím nástrojů
  • Pinta – jednoduchý editor pro základní úpravy fotek

Ukázka speciální úpravy fotografie v Gimpu – HDR

h2

Sdílejte článek s přáteli.
Příspěvek z rubriky Grafika. Přidat do záložek trvalý odkaz. Komentáře a trackbacky jsou nyní uzavřeny.